Sovet Ittifoqi 1984 yilgi qishki Olimpiya o'yinlarida - Soviet Union at the 1984 Winter Olympics
Sovet Ittifoqi 1984 yilgi qishki Olimpiya o'yinlari | |
---|---|
XOQ kodi | URS |
MOQ | Sovet Olimpiya qo'mitasi |
yilda Sarayevo | |
Raqobatchilar | 99 ta (74 erkak, 25 ayol) 10 ta sport turi bo'yicha |
Bayroq ko'taruvchi | Vladislav Tretiak (muzli xokkey) |
Medallar 2-o'rinni egalladi |
|
Qishki Olimpiada o'yinlari (umumiy nuqtai ) | |
Boshqa tegishli ko'rinishlar | |
Rossiya imperiyasi (1900–1912) Estoniya (1920–1936, 1992–) Latviya (1924–1936, 1992–) Litva (1924–1928, 1992–) Birlashgan jamoa (1992) Armaniston (1994–) Belorussiya (1994–) Gruziya (1994–) Qozog'iston (1994–) Qirg'iziston (1994–) Moldova (1994–) Rossiya (1994–) Ukraina (1994–) O'zbekiston (1994–) Ozarbayjon (1996–) Tojikiston (1996–) Turkmaniston (1996–) |
The Sovet Ittifoqi (SSSR) da raqobatlashdi 1984 yilgi qishki Olimpiya o'yinlari yilda Sarayevo, Yugoslaviya.
Medalchilar
Tog 'chang'isi
- Erkaklar
Sportchi | Tadbir | 1-poyga | 2-poyga | Jami | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | ||
Valeri Tsyganov | Pastga | 1:48.46 | 23 | ||||
Vladimir Makeev | 1:47.87 | 16 | |||||
Vladimir Andreev | Gigant Slalom | 1:24.53 | 23 | DNF | – | DNF | – |
Vladimir Andreev | Slalom | 54.01 | 21 | DNF | – | DNF | – |
- Ayollar
Sportchi | Tadbir | 1-poyga | 2-poyga | Jami | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | ||
Nadejda Andreyeva | Gigant Slalom | 1:12.46 | 35 | 1:14.39 | 27 | 2:26.85 | 29 |
Nadejda Andreyeva | Slalom | 50.80 | 18 | 49.42 | 13 |
Biatlon
- Erkaklar
Tadbir | Sportchi | Sog'indim 1 | Vaqt | Rank |
---|---|---|---|---|
10 km Sprint | Sergey Bulygin | 1 | 32:19.1 | 11 |
Yuriy Kashkarov | 2 | 32:15.2 | 10 | |
Algimantas Shalna | 2 | 31:20.8 | 5 |
Tadbir | Sportchi | Vaqt | Penaltilar | Tuzatilgan vaqt 2 | Rank |
---|---|---|---|---|---|
20 km | Yuriy Kashkarov | 1'11:53.8 | 11 | 1'22:53.8 | 35 |
Dmitriy Vasilev | 1'14:09.2 | 8 | 1'22:09.2 | 32 | |
Sergey Bulygin | 1'12:28.0 | 7 | 1'19:28.0 | 17 |
- Erkaklar o'rtasida 4 x 7,5 km masofaga estafeta
Sportchilar | Musobaqa | ||
---|---|---|---|
Sog'indim 1 | Vaqt | Rank | |
Dmitriy Vasilev Yuriy Kashkarov Algimantas Shalna Sergey Bulygin | 2 | 1'38:51.7 |
Bobsli
Sled | Sportchilar | Tadbir | 1-ni ishga tushiring | 2 ishga tushirish | 3 ishga tushiring | 4-ni ishga tushiring | Jami | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | |||
URS-1 | Jānis Ķipurs Aivars Šnepsts | Ikki kishilik | 52.06 | 5 | 51.92 | 1 | 51.30 | 4 | 51.14 | 2 | 3:26.42 | 4 |
URS-2 | Zintis Ekmanis Vladimir Aleksandrov | Ikki kishilik | 51.56 | 2 | 52.10 | 4 | 51.24 | 3 | 51.26 | 3 | 3:26.16 |
Sled | Sportchilar | Tadbir | 1-ni ishga tushiring | 2 ishga tushirish | 3 ishga tushiring | 4-ni ishga tushiring | Jami | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | |||
URS-1 | Jānis Ķipurs Maris Poikāns Ivars Berzups Aivars Šnepsts | To'rt kishi | 50.19 | 4 | 50.96 | 7 | 51.19 | 9 | 51.17 | 6 | 3:23.51 | 6 |
URS-2 | Zintis Ekmanis Jānis Skrastiņš Rihards Kotans Vladimir Aleksandrov | To'rt kishi | 51.08 | 14 | 51.36 | 15 | 51.28 | 11 | 51.48 | 13 | 3:25.20 | 12 |
Tosh chang'i
- Erkaklar
Tadbir | Sportchi | Musobaqa | |
---|---|---|---|
Vaqt | Rank | ||
15 km | Aleksandr Zavyalov | 42:59.0 | 16 |
Aleksandr Batyuk | 42:42.2 | 10 | |
Nikolay Zimyatov | 42:34.5 | 6 | |
Vladimir Nikitin | 42:31.6 | 5 | |
30 km | Yuriy Burlakov | 1'32:19.6 | 11 |
Vladimir Saxnov | 1'30:30.4 | 4 | |
Aleksandr Zavyalov | 1'29:23.3 | ||
Nikolay Zimyatov | 1'28:56.3 | ||
50 km | Aleksandr Batyuk | 2'23:17.0 | 16 |
Nikolay Zimyatov | 2'22:15.0 | 13 | |
Vladimir Saxnov | 2'20:53.7 | 8 | |
Aleksandr Zavyalov | 2'20:27.6 | 7 |
- Erkaklar o'rtasida 4 × 10 km masofaga estafeta
Sportchilar | Musobaqa | |
---|---|---|
Vaqt | Rank | |
Aleksandr Batyuk Aleksandr Zavyalov Vladimir Nikitin Nikolay Zimyatov | 1'55:16.5 |
- Ayollar
Tadbir | Sportchi | Musobaqa | |
---|---|---|---|
Vaqt | Rank | ||
5 km | Liliya Vasilchenko | 18:07.6 | 17 |
Nadejda Buryakova | 17:58.7 | 14 | |
Yuliya Stepanova | 17:53.5 | 12 | |
Raisa Smetanina | 17:52.0 | 11 | |
10 km | Lyubov Lyadova | 33:05.8 | 12 |
Nadejda Buryakova | 32:55.8 | 9 | |
Yuliya Stepanova | 32:45.7 | 8 | |
Raisa Smetanina | 32:02.9 | ||
20 km | Yuliya Stepanova | 1'05:33.4 | 15 |
Tamara Markashanskaya | 1'05:01.7 | 13 | |
Lyubov Lyadova | 1'03:53.3 | 7 | |
Raisa Smetanina | 1'02:26.7 |
- Ayollar o'rtasida 4 × 5 km masofaga estafeta
Sportchilar | Musobaqa | |
---|---|---|
Vaqt | Rank | |
Yuliya Stepanova Lyubov Lyadova Nadejda Buryakova Raisa Smetanina | 1'07:55.0 | 4 |
Figurali uchish
- Erkaklar
Sportchi | CF | SP | FS | TFP | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Vladimir Kotin | 11 | 9 | 6 | 16.2 | 8 |
Aleksandr Fadeev | 5 | 8 | 7 | 13.2 | 7 |
- Ayollar
Sportchi | CF | SP | FS | TFP | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Elena Vodorezova | 2 | 8 | 11 | 15.4 | 8 |
Anna Kondrashova | 7 | 4 | 6 | 11.8 | 5 |
Kira Ivanova | 5 | 3 | 5 | 9.2 |
- Juftliklar
Sportchilar | SP | FS | TFP | Rank |
---|---|---|---|---|
Marina Avstriskaya Yuriy Kvashnin | 7 | 9 | 12.5 | 9 |
Larisa Selezneva Oleg Makarov | 2 | 3 | 4.0 | |
Elena Valova Oleg Vasilev | 1 | 1 | 1.5 |
- Muzli raqs
Sportchilar | CD | OD | FD | TFP | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Olga Volojinskaya Aleksandr Svinin | 8 | 7 | 7 | 14.4 | 7 |
Marina Klimova Sergey Ponomarenko | 4 | 4 | 3 | 7.0 | |
Natalya Bestemianova Andrey Bukin | 2 | 2 | 2 | 4.0 |
Muzli xokkey
Birinchi davra
Eng yaxshi ikkita jamoa (soyali) medallar bosqichiga yo'l oldi.
Jamoa | Pld | V | L | T | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sovet Ittifoqi | 5 | 5 | 0 | 0 | 42 | 5 | 10 |
Shvetsiya | 5 | 3 | 1 | 1 | 34 | 15 | 7 |
G'arbiy Germaniya | 5 | 3 | 1 | 1 | 27 | 17 | 7 |
Polsha | 5 | 1 | 4 | 0 | 16 | 37 | 2 |
Italiya | 5 | 1 | 4 | 0 | 15 | 31 | 2 |
Yugoslaviya | 5 | 1 | 4 | 0 | 8 | 37 | 2 |
- SSSR 12-1 Polsha
- SSSR 5-1 Italiya
- SSSR 9-1 Yugoslaviya
- SSSR 6-1 G'arbiy Germaniya
- SSSR 10-1 Shvetsiya
Medal davra
Jamoa | Pld | V | L | T | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sovet Ittifoqi | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 1 | 6 |
Chexoslovakiya | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | 4 |
Shvetsiya | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 12 | 2 |
Kanada | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 |
- SSSR 4-0 Kanada
- SSSR 2-0 Chexoslovakiya
Guruh o'yini o'tkazildi:
- SSSR 10-1 Shvetsiya
Luge
- Erkaklar
Sportchi | 1-ni ishga tushiring | 2 ishga tushirish | 3 ishga tushiring | 4-ni ishga tushiring | Jami | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | |
Sergey Danilin | 46.433 | 8 | 46.284 | 3 | 46.176 | 2 | 46.069 | 2 | 3:04.962 | |
Valeriy Dudin | 46.385 | 6 | 46.334 | 5 | 46.201 | 3 | 46.092 | 3 | 3:05.012 | |
Yuriy Xarchenko | 46.310 | 5 | 46.469 | 6 | 46.337 | 5 | 46.432 | 8 | 3:05.548 | 7 |
(Erkaklar) Ikki karra
Sportchilar | 1-ni ishga tushiring | 2 ishga tushirish | Jami | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | |
Yevgeniy Belousov Aleksandr Belyakov | 41.813 | 1 | 41.847 | 2 | 1:23.660 | |
Yuris Eisaks Eynars Veiksha | 42.078 | 6 | 42.288 | 8 | 1:24.366 | 7 |
- Ayollar
Sportchi | 1-ni ishga tushiring | 2 ishga tushirish | 3 ishga tushiring | 4-ni ishga tushiring | Jami | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | Vaqt | Rank | |
Natalya Lisitsa | 43.532 | 17 | 42.371 | 8 | 42.186 | 7 | 41.928 | 6 | 2:50.087 | 10 |
Ingrīda Amantova | 42.101 | 5 | 42.337 | 7 | 42.239 | 10 | 41.803 | 4 | 2:48.480 | 4 |
Vera Zozuļa | 42.079 | 4 | 42.169 | 5 | 42.077 | 5 | 42.316 | 12 | 2:48.641 | 5 |
Nordic birlashtirilgan
Tadbirlar:
- oddiy tog 'chang'isidan sakrash (Uchta sakrash, eng yaxshi ikkitasi bu erda ko'rsatilgan va ko'rsatilgan.)
- 15 km masofaga chang'i
Sportchi | Tadbir | Tog'dan sakrash | Kesib o'tuvchi joy; yo'lsizlik | Jami | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Masofa 1 | Masofa 2 | Ballar | Rank | Vaqt | Ballar | Rank | Ballar | Rank | ||
Ildar Garifullin | Shaxsiy | 74.0 | 77.0 | 166.5 | 26 | 49:56.5 | 189.325 | 19 | 355.825 | 23 |
Sergey Chervyakov | 85.0 | 88.0 | 210.3 | 2 | 51:11.7 | 178.045 | 23 | 388.345 | 12 | |
Aleksandr Mayorov | 83.0 | 86.0 | 202.7 | 9 | 50:27.8 | 184.630 | 20 | 387.330 | 14 | |
Aleksandr Prosvirnin | 82.5 | 86.0 | 199.4 | 13 | 48:40.1 | 200.785 | 6 | 400.185 | 6 |
Chang'i bilan sakrash
Sportchi | Tadbir | 1-sakrash | 2-sakrash | Jami | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Masofa | Ballar | Masofa | Ballar | Ballar | Rank | ||
Yuriy Golovchikov | Oddiy tepalik | 66.0 | 57.6 | 84.0 | 96.9 | 154.5 | 50 |
Valeriy Savin | 76.0 | 81.6 | 84.0 | 97.9 | 179.5 | 31 | |
Gennadiy Prokopenko | 79.0 | 88.4 | 82.0 | 95.7 | 184.1 | 26 | |
Yuriy Golovchikov | Katta tepalik | 86.0 | 65.6 | 98.0 | 86.4 | 152.0 | 39 |
Gennadiy Prokopenko | 93.5 | 79.1 | 97.0 | 88.0 | 167.1 | 30 |
Konkida uchish
- Erkaklar
Tadbir | Sportchi | Musobaqa | |
---|---|---|---|
Vaqt | Rank | ||
500 m | Aleksandr Danilin | 38.66 | 9 |
Vladimir Kozlov | 38.57 | 6 | |
Sergey Fokichev | 38.19 | ||
1000 m | Pavel Pegov | 1:18.57 | 13 |
Viktor Shasherin | 1:17.42 | 6 | |
Sergey Xlebnikov | 1:16.63 | ||
1500 m | Viktor Shasherin | 1:59.81 | 8 |
Oleg Bozhev | 1:58.89 | ||
Sergey Xlebnikov | 1:58.83 | ||
5000 m | Sergey Berezin | 7:45.94 | 32 |
Oleg Bozhev | 7:17.96 | 5 | |
Igor Malkov | 7:12.30 | ||
10000 m | Konstantin Korotkov | 15:11.10 | 14 |
Dmitriy Bochkaryov | 14:55.65 | 6 | |
Igor Malkov | 14:39.90 |
- Ayollar
Tadbir | Sportchi | Musobaqa | |
---|---|---|---|
Vaqt | Rank | ||
500 m | Nataliya Petrusyova | 42.19 | 6 |
Irina Kuleshova-Kovrova | 41.70 | 4 | |
Natalya Shive-Glebova | 41.50 | ||
1000 m | Natalya Shive-Glebova | 1:55.42 | 37 |
Valentina Lalenkova | 1:23.68 | 4 | |
Nataliya Petrusyova | 1:23.21 | ||
1500 m | Nataliya Kurova | 2:08.41 | 7 |
Valentina Lalenkova | 2:08.17 | 6 | |
Nataliya Petrusyova | 2:05.78 | ||
3000 m | Nataliya Petrusyova | 4:39.36 | 9 |
Valentina Lalenkova | 4:37.36 | 8 | |
Olga Pleshkova | 4:34.42 | 4 |