Bazel-Shtadt kantonidan Federal Majlis a'zolari ro'yxati - List of members of the Federal Assembly from the Canton of Basel-Stadt
Bu Federal Majlisning ikkala palatasi a'zolarining ro'yxati Bazel-Shtadt Kanton. 1999 yilgacha "yarim kantonlar" deb belgilangan kantonlardan biri sifatida Bazel-Shtadt faqat bitta a'zoni saylaydi. Shtatlar Kengashi
Shtatlar Kengashi a'zolari
Saylov | Kengash a'zosi (Partiya) | |
---|---|---|
Tayinlandi | Yoxann Yakob Stehlin Liberal partiya 1848–1853 | |
Joh. Rudolf Merian Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1853–1855 | ||
Avgust Sthelin Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1855–1860 | ||
Jorj Felber Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1860–1861 | ||
Avgust Sthelin Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1861–1866 | ||
Alphons Koechlin Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1866–1875 | ||
Karl Rudolf Stehlin Bazel-Shtadt markazi o'ngda 1875–1881 | ||
Chr. Fridrix Göttisxaym Erkin Demokratik partiya 1881–1881 | ||
Wilhelm Klein Erkin Demokratik partiya 1881–1896 | ||
Pol Sherrer Erkin Demokratik partiya 1896–1919 | ||
Viktor Emil Sherer Erkin Demokratik partiya 1919–1925 | ||
Evgen Wullschleger Sotsial-demokratik partiya 1925–1928 | ||
Ernst-Alfred Talman Erkin Demokratik partiya 1928–1935 | ||
Gustav Venk Sotsial-demokratik partiya 1935–1956 | ||
Xans-Piter Tschudi Sotsial-demokratik partiya 1956–1959 | ||
Evgen Dietchi Erkin Demokratik partiya 1960–1967 | ||
1963 | ||
1967 | Villi Venk Sotsial-demokratik partiya 1967–1979 | |
1971 | ||
1975 | ||
1979 | Karl jun. Miville Sotsial-demokratik partiya 1979–1991 | |
1983 | ||
1987 | ||
1991 | Gian-Reto Plattner Sotsial-demokratik partiya 1991–2003 | |
1995 | ||
1999 | ||
2003 | Anita Fets Sotsial-demokratik partiya 2003–2019 | |
2007 | ||
2011 | ||
2015 | ||
2019 | Eva Herzog Sotsial-demokratik partiya 2019 yil - hozirgi kunga qadar |
Milliy kengash a'zolari
Saylov | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | Kengash a'zosi (Partiya) | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1848 | Axilles Bishoff (Bazel-Shtadt markazi o'ngda) | 1 o'rin 1848–1863 | ||||||||||||||
1851 | ||||||||||||||||
1853 | Yoxann Yakob Stehlin (Liberal ) | |||||||||||||||
1854 | ||||||||||||||||
1857 | ||||||||||||||||
1860 | ||||||||||||||||
1863 | Wilhelm Klein (FDP / PRD ) | 2 o'rindiq 1863–1863 | ||||||||||||||
1866 | ||||||||||||||||
1869 | ||||||||||||||||
1872 | ||||||||||||||||
1875 | Karl Burxardt (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1878 | Joh. Rudolf Geygi (Zent) | |||||||||||||||
1881 | Wilhelm Klein (FDP / PRD ) | 3 o'rindiq 1881–1890 | ||||||||||||||
1884 | ||||||||||||||||
1887 | Ernst Brenner (FDP / PRD ) | Eduard Ekkenshteyn (FDP / PRD ) | ||||||||||||||
1889 | Pol Spayser (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1890 | Hermann G. D. Kinkelin (FDP / PRD ) | 4 o'rindiq 1890–1899 | ||||||||||||||
1893 | Emil Bishoff (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1896 | Ishoq A. Iselin (LPS / PLS ) | Evgen Wullschleger (Grut va PS *) | ||||||||||||||
1897 | Karl Koechlin (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1899 | Geynrix Devid (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1902 | Pol Spayser (LPS / PLS ) | Alfred Brüstlayn (SRF (BS) *) | Joh. Emil Myuri (FDP / PRD ) | Otto Zoller (FDP / PRD ) | 6 o'rindiq 1902–1912 | |||||||||||
1905 | Emil Göttisxaym (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1908 | Xristian Rothenberger (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1911 | Karl Kristof Burkxardt (LPS / PLS ) | Johannes L. Frei (SP / PS ) | Bernxard Yaggi (Grut va PS) | |||||||||||||
1912 | Evgen Wullschleger (SP / PS ) | 1 o'rin 1912–1947 | ||||||||||||||
1914 | ||||||||||||||||
1915 | Pol Spayser (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1917 | Ernst Feygenvinter (Konservativ) | Rudolf Arnold Gelpke (FP *) | Karl-Oskar Schär (SD / DS ) | |||||||||||||
1919 | Maks Yoxann Z'graggen (Konservativ) | Rudolf Myescher (LPS / PLS ) | Fritz E. Xauzer (SP / PS ) | Fridrix Shnayder (SP / PS ) | Albert Belmont (SP / PS ) | |||||||||||
1922 | ||||||||||||||||
1925 | Frants Velti (Kommunistik ) | |||||||||||||||
1928 | ||||||||||||||||
1929 | Viktor Emil Sherer (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1931 | Albert Oeri (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1932 | Emil Arnold (Kommunistik ) | |||||||||||||||
1934 | Marino Bodenmann (Kommunistik ) | |||||||||||||||
1935 | Vilgelm Meyl (Konservativ) | Ernst Xersog (SP / PS ) | ||||||||||||||
1938 | Rudolf Niderxauzer (Konservativ) | |||||||||||||||
1939 | Arnold Gfeller (LDU / LdI ) | Valter Muschg (LDU / LdI ) | ||||||||||||||
1941 | Fridrix Shnayder (SP / PS ) | Evgen Dietchi (FDP / PRD ) | ||||||||||||||
1943 | Karl Mivill (SP / PS ) | Nikolas Jakuet (LPS / PLS ) | ||||||||||||||
1947 | Teodor Brogl (Konservativ) | Xans Bernulli (LDU / LdI ) | Alfred Shaller (FDP / PRD ) | |||||||||||||
1949 | Nikolas Jakuet (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1951 | Fritz Berger (Konservativ) | Emil Arnold (PdA / PST ) | Fritz Brechbuhl (SP / PS ) | Arnold Gfeller (LDU / LdI ) | ||||||||||||
1953 | Marino Bodenmann (PdA / PST ) | |||||||||||||||
1955 | ||||||||||||||||
1959 | Piter Dyurrenmatt (LPS / PLS ) | Edmund Viss (SP / PS ) | Rudolf Suter (LDU / LdI ) | |||||||||||||
1960 | Alfred Gasser (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1963 | Albin Breitenmoser (CCS) | Helmut Xubaxer (SP / PS ) | Valter Allgöwer (LDU / LdI ) | |||||||||||||
1965 | Maks Imboden (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1967 | Andreas Gervig (SP / PS ) | Arnold Shnayder (FDP / PRD ) | ||||||||||||||
1971 | Walter Jaeger (N) | 7 o'rin 1871–1983 | ||||||||||||||
1975 | Karl Shnayder (SP / PS ) | Gertrud Spiess (CVP / PDC ) | ||||||||||||||
1977 | Pol Uiss (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1978 | Karl jun. Miville (SP / PS ) | |||||||||||||||
1979 | Aleksandr Eyler (SP / PS ) | Devid Linder (LPS / PLS ) | Rut Maskarin-Bircher (PdA / PST ) | |||||||||||||
1983 | Hansjyurg Veder (LDU / LdI ) | Ugo Vik (CVP / PDC ) | 6 o'rindiq 1983–2003 | 6 o'rindiq 1983–2003 | ||||||||||||
1985 | Anita Fets (POCH ) | |||||||||||||||
1987 | Martin Burkxardt (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
1990 | Tomas Baerloxer (PdA / PST ) | |||||||||||||||
1991 | Margrith fon Felten (SP / PS ) | Kristof Eymann (LPS / PLS ) | Ugo Vik (CVP / PDC ) | |||||||||||||
1994 | Stefan Kornaz (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
1995 | Remo Gysin (SP / PS ) | Rudolf Rechstayner (SP / PS ) | Yoxannes Randegger (FDP / PRD ) | |||||||||||||
1998 | Kristin Keller (SP / PS ) | |||||||||||||||
1999 | Jan Anri Dunant (SVP / UDC ) | Anita Fets (SP / PS ) | ||||||||||||||
2001 | Kristin Virs-fon Planta (LPS / PLS ) | |||||||||||||||
2003 | 5 o'rindiq 2003 yildan hozirgi kungacha | Silviya Shenker (SP / PS ) | 5 o'rindiq 2003 yildan hozirgi kungacha | 5 o'rindiq 2003 yildan hozirgi kungacha | ||||||||||||
2006 | Urs Shvaytser (FDP / PRD ) | |||||||||||||||
2007 | Anita Laxenmayer-Tyuring (GPS / PES ) | Piter Malama (FDP / PRD ) | ||||||||||||||
2010 | Sebastyan Frexner (SVP / UDC ) | Jansni urish (SP / PS ) | ||||||||||||||
2011 | Markus Lehmann (CVP / PDC ) | |||||||||||||||
2012 | Daniel Stolz (FDP / PLR ) | |||||||||||||||
2015 | Sibel Arslan (BastA) | Kristof Eymann (PLD) | ||||||||||||||
2019 | Sibel Arslan (GP / PV ) | Katja Masih (GLP / PVL ) | Eva Herzog (SP / PS ) |
Adabiyotlar
- "Qidiruv kengashi a'zolari". parlament.ch. Olingan 2018-07-15.